Trenażery rowerowe – czym się różnią i jaki wybrać?

Amp-Mtb  > Akcesoria rowerowe >  Trenażery rowerowe – czym się różnią i jaki wybrać?
0 Comments

Miłośnicy jazdy rowerami często poszukują sposobu na realizację swojej pasji w okresie zimowym. I choć niektóre osoby decydują się na jazdę w niesprzyjających warunkach, nie zawsze umożliwia to wykonanie zadowalającego treningu. Coraz bardziej cenionym rozwiązaniem są trenażery rowerowe. Urządzenia te umożliwiają efektywne ćwiczenie umiejętności związanych z jazdą na dwóch kółkach w zaciszu własnego domu. Czym różnią się poszczególne rodzaje?

Modele z napędem pośrednim

Trenażery z tej kategorii skonstruowane są tak, aby do ich powierzchni przylegało tylne koło roweru. Wśród nich odnaleźć można różne typy i wiele odmiennych modeli. Poszczególne urządzenia będą korzystnym rozwiązaniem dla innych osób. Co warto o nich wiedzieć?

Do najbardziej popularnych zalicza się trenażery rolkowe. Ich nazwa pochodzi od rolek, na których ustawia się pojazd. Tego typu modele wykorzystywane są zarówno przez osoby jeżdżące rekreacyjnie, jak i profesjonalnych kolarzy. Ich zalety to między innymi przystępna cena, lekkość i niewielki rozmiar. Cenione są za to, że oprócz odpowiednich grup mięśni pozwalają ćwiczyć stabilność i równowagę.

Modele z napędem pośrednim posiadające bardziej skomplikowaną formę to trenażery magnetyczne i hydrauliczne. Oba rodzaje zaprojektowane są tak, aby generowały opór w czasie jazdy. Pierwsze z nich wykorzystują do tego przyciąganie magnetyczne, a drugie ciekły olej. To również korzystna opcja dla wielu rowerzystów. Należy jednak pamiętać, że mogą być stosunkowo głośne. Poza tym konieczne jest dokupienie do nich specjalnej opony na tylne koło.

Trenażery z napędem bezpośrednim – dlaczego warto?

Urządzenia z tej kategorii różnią się od wcześniej omówionych tym, że zastępują tylne koło pojazdu. Warto wiedzieć, że tego typu modele należą do najbardziej cenionych przez intensywnie trenujących rowerzystów. Dzięki swoim właściwościom pozwalają bowiem na możliwie najlepszą imitację warunków na drodze. Zbierają również dane i parametry treningu, takie jak dystans, prędkość i tętno użytkownika. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Interaktywne trenażery symulują zmiany oporu i nachylenia, jakich doświadcza się na trasie. Umożliwiają więc wyjątkowo dobre przygotowanie się do wiosennego sezonu. Wykorzystanie takich urządzeń polecane jest szczególnie rowerzystom, którym zależy na osiąganiu jak najlepszych wyników. Osoby, które przez większość roku regularnie trenują na długich trasach, zimą mogą skorzystać właśnie z takich trenażerów. To świetny sposób na przygotowanie się do bicia nowych rekordów. Warto wiedzieć, że tego typu modele zapewniają też cichą pracę i dobrą stabilność.

Jaki trenażer wybrać?

Osoby planujące zakup tego typu przedmiotu zastanawiają się zwykle, jak wybrać trenażer rowerowy. W podjęciu decyzji z pewnością pomoże znajomość specyfiki poszczególnych typów. Poszukując odpowiedniego modelu należy też zwrócić uwagę na jego jakość. Warto decydować się na produkty polecanych firm. Korzystnym rozwiązaniem może być też zasięgnięcie porad doświadczonych użytkowników.