Rowery szosowe to lekkie, szybkie jednoślady z kierownicą typu baranek, zaprojektowane do jazdy po asfalcie. W przeciwieństwie do rowerów górskich MTB, szosówki mają wąskie opony, sztywne ramy i aerodynamiczną pozycję jazdy. Dla osób zaczynających przygodę z kolarstwem szosowym wybór pierwszego roweru może być trudny: czy wybrać geometrię endurance dla komfortu, czy race dla sportowej pozycji? Jakie koła i opony sprawdzą się na początek? W tym poradniku wyjaśnimy różnice między typami geometrii, rozmiarami kół i opon oraz podpowiemy, jak dobrać rozmiar ramy do wzrostu. Dzięki temu łatwiej ocenisz, który rower szosowy będzie dla ciebie najlepszy.
Geometria: endurance, race czy aero?
Współczesne rowery szosowe dzielą się na trzy główne kategorie w zależności od geometrii ramy: endurance, race i aero. Każda z nich ma inną charakterystykę jazdy i przeznaczenie.
Geometria endurance charakteryzuje się wyższym stackiem i krótszym reachem, co daje bardziej wyprostowaną pozycję jazdy. Ma dłuższy rozstaw osi (995–1020 mm dla rozmiaru M), wyższą główkę ramy (150–180 mm) i łagodniejsze kąty główki (71,5–73°). Dzięki temu mniej obciąża kark i plecy, zapewniając większy komfort na długich dystansach. Modele endurance pozwalają też na montaż szerszych opon (28–35 mm), co poprawia komfort i przyczepność na nierównym asfalcie.
Geometria race to rozwiązanie dedykowane rowerom wyścigowym, zaprojektowane z myślą o maksymalnej wydajności i agresywnej pozycji ciała. Ma niższy stack, dłuższy reach, krótszy rozstaw osi (970–995 mm) i ostrzejsze kąty główki. Taka budowa szybciej przenosi siłę pedałowania i celniej reaguje na gwałtowne sprinty. Jest mniej komfortowa na długich trasach, ale bardziej efektywna w wyścigach i dynamicznej jeździe. Wiecej na https://romet.pl/rowery/rowery-szosowe.html.
Wersje aerodynamiczne (aero) stanowią bezpośrednią ewolucję modeli wyścigowych. Wykorzystują wysokie profile obręczy i spłaszczone kształty rur, aby zminimalizować opór powietrza. Są cięższe od modeli race, ale szybsze przy wyższych prędkościach (powyżej 30 km/h). Sprawdzają się w płaskich, szybkich trasach i kryteriach ulicznych.
| Parametr | Endurance | Race | Aero |
|---|---|---|---|
| Stack | Wyższy (550–580 mm) | Niższy | Niższy |
| Reach | Krótszy (370–385 mm) | Dłuższy | Dłuższy |
| Rozstaw osi | Dłuższy (995–1020 mm) | Krótszy (970–995 mm) | Średni |
| Kąt główki | 71,5–73° | Ostrzejszy | Ostrzejszy |
| Opony | 28–35 mm | 25–28 mm | 25–28 mm |
| Zastosowanie | Długie trasy, komfort | Wyścigi, dynamika | Płaskie, szybkie trasy |
Dla początkujących i rekreacyjnych kolarzy najlepszym wyborem będzie geometria endurance. Zapewnia komfort na długich trasach, mniej obciąża plecy i pozwala na montaż szerszych opon. Jeśli planujesz starty w wyścigach, zależy ci na agresywnej pozycji i maksymalnej efektywności, wybierz geometrię race. Aero sprawdzi się w płaskich, szybkich trasach i kryteriach ulicznych.
Koła 700C i 28 cali — czy to to samo?
W rowerach szosowych dominują koła oznaczane jako 700C lub 28 cali. W praktyce oba oznaczenia odnoszą się do tej samej średnicy obręczy: 622 mm ETRTO. Różnica dotyczy głównie szerokości i objętości opony, a nie średnicy samej obręczy.
System francuski (metryczny) oznacza opony jako 700 × 28C, gdzie 700 to przybliżona średnica zewnętrzna opony w milimetrach, a 28 to szerokość w milimetrach. Oznaczenie 28 cali odnosi się do historycznej średnicy zewnętrznej opony, ale w praktyce oznacza tę samą obręcz 622 mm.
W rowerach szosowych standardem są opony o szerokości 25–32 mm. W modelach endurance dopuszczalne są nawet opony 35 mm, co poprawia komfort i przyczepność na nierównym asfalcie. Węższe opony (25–28 mm) mają niższe opory toczenia i lepiej sprawdzają się w wyścigach, szersze (30–35 mm) dają większy komfort i stabilność na długich trasach.
Dobór rozmiaru ramy do wzrostu
Rozmiar ramy roweru szosowego należy dobrać do swojego wzrostu i proporcji ciała, aby zapewnić wygodę, wydajność i bezpieczeństwo jazdy. Aby samodzielnie dopasować rozmiar ramy, zmierz swój przekrok, czyli odległość między podłogą a kroczem. Następnie pomnóż wynik przez 0,67. Jeśli rozmiar ramy jest podany w calach, ten wynik podziel przez 2,54.
Ogólne zasady doboru rozmiaru ramy w rowerach szosowych:
| Wzrost (cm) | Przekrok (cm) | Rozmiar ramy (cm) | Rozmiar ramy (cale) | Oznaczenie |
|---|---|---|---|---|
| 160–165 | 74–76 | 49–50 | XS | 49–50 |
| 165–170 | 76–78 | 50–52 | S | 51–52 |
| 170–175 | 78–80 | 52–54 | M | 53–54 |
| 175–180 | 80–82 | 54–56 | L | 55–56 |
| 180–185 | 82–84 | 56–58 | XL | 57–58 |
| 185–190 | 84–86 | 58–60 | XXL | 59–60 |
Podczas przymiarki sprawdź, czy możesz swobodnie stanąć nad ramą bez dotykania jej kroczem. Reach to odległość od siodła do kierownicy w pozycji jazdy, a stack to wysokość mostka. Jeśli sklep ma rower do testu, zawsze przejedź się przed kupnem.
Materiał ramy: aluminium czy karbon?
W rowerach szosowych spotkasz głównie dwa materiały: aluminium i karbon (włókno węglowe). W segmencie budżetowym i średnim dominuje aluminium, w premium — karbon.
Aluminium jest tańsze, bardziej wytrzymałe na uderzenia i łatwiejsze w naprawie. Ramy aluminiowe są cięższe i mniej tłumią drgania niż karbon, ale w segmencie do 5 000–10 000 zł oferują najlepszy stosunek jakości do ceny.
Karbon jest lżejszy, sztywniejszy i lepiej tłumi drgania niż aluminium. Ramy karbonowe pozwalają na bardziej zaawansowane kształtowanie geometrii i integrację przewodów. Są jednak droższe i bardziej podatne na uszkodzenia przy uderzeniach punktowych. W segmencie powyżej 15 000 zł karbon staje się standardem w rowerach wyścigowych.
Napęd i hamulce
Współczesne rowery szosowe mają najczęściej napęd 2x z przodu i kasetę z tyłu. Układ 2x daje szerszy zakres przełożeń, co jest przydatne na długich podjazdach i zjazdach. W segmencie entry-level spotkasz Shimano Tiagra lub 105, w średnim — Ultegra, w premium — Dura-Ace lub SRAM eTap.
Hamulce tarczowe hydrauliczne są standardem w nowoczesnych rowerach szosowych. Zapewniają lepszą skuteczność hamowania w każdych warunkach, szczególnie w deszczu i na zjazdach. W segmencie budżetowym nadal spotkasz hamulce szczękowe, ale w średnim i premium dominują tarczowe.
Podsumowanie
Rowery szosowe to lekkie, szybkie jednoślady do jazdy po asfalcie. Dla początkujących najlepszym wyborem będzie geometria endurance z aluminiową ramą i hamulcami tarczowymi. Koła 700C i 28 cali to ta sama średnica obręczy (622 mm), różnią się głównie szerokością opon.
Dobór rozmiaru ramy do wzrostu i przekroku jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Jeśli planujesz starty w wyścigach, wybierz geometrię race lub aero z karbonową ramą. Do rekreacyjnej jazdy na długich trasach endurance da ci więcej komfortu i mniej obciąży plecy.