Rowery XC -co musisz o nich wiedzieć

Amp-Mtb  > Rowery >  Rowery XC -co musisz o nich wiedzieć
0 Comments

Cross country jest chyba najbardziej popularną dyscypliną kolarstwa górskiego. Wyścigi w ciężkich warunkach są bardzo widowiskowe i wymagają doskonałej kondycji. Do uprawiania tego sportu służy rower typu MBT XC. Jeśli zastanawiasz się, czy ten typ roweru jest dla Ciebie, przeczytaj poniższy artykuł.

Zastosowanie roweru Cross Country

To rowery, które powstały z myślą o ściganiu się. Nie służą one do weekendowych przejażdżek i długich wypraw. Posiadają wyścigową geometrię. Oznacza to, że na rowerze XC nie zajmiemy ciągłej siedzącej pozycji, która pozwoli jeździć całymi dniami. Będzie to pozycja wyprostowana, dająca komfortową możliwość patrzenia przed siebie. Z pewnością rower MBT XC będzie szybki i bardzo efektywny w terenie. Ma on umożliwić jak najszybsze pokonanie terenu typu cross country. Są to trudne techniczne zjazdy i podjazdy, kamienie, głazy oraz skoki. 

Budowa roweru XC

 Rower wyposażony jest w amortyzatory lub jeden amortyzator. Amortyzatory mają umożliwić jak najszybsze pokonanie terenu. Rower MBT XC w swojej budowie posiada nisko położoną kierownice, ponieważ twoja postawa powinna być niska. Na stromych trasach wysoko ustawiona kierownica, sprawi, że będziemy spadać ze stoku. Stąd nisko ustawiony przód. Po geometrii roweru spodziewamy się tego, że będzie on zwinny i szybki na zakrętach. Wymaga to również pewnych umiejętności od jego posiadacza. Rower XC najczęściej posiada napęd jednorzędowy. Mamy jedną tarczę w mechanizmie korbowym oraz 11-12 przełożeń z tyłu. Pozwala to na pokonanie tras cross country bez schodzenia z roweru.