Czy lampki rowerowe są obowiązkowe?

Amp-Mtb  > Akcesoria rowerowe >  Czy lampki rowerowe są obowiązkowe?
0 Comments

Być może przeciętny rowerzysta nie jest tego świadomy, lecz gdy wyjeżdża na ulice, czy też drogę rowerową, staje się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, wraz ze wszystkimi towarzyszącymi temu przywilejami, lecz również obowiązkami.

Często wiele wątpliwości przy poruszaniu tego tematu budzi to, czy lampki rowerowe https://www.goride.pl/oswietlenie-rowerowe są obowiązkowym, czy też tylko zalecanym elementem wyposażenia rowerzysty. Jak to więc wygląda w szczegółach?

Czy lampki rowerowe są obowiązkowe?

Każdy uczestnik ruchu drogowego ma pewne obowiązki. Kierowcy przykładowo muszą mieć cały czas włączone światła, ważne badania techniczne i obecną na aucie rejestracje.

Co prawda rowerzysta nie musi przechodzić badań technicznych, ani rejestrowa swojego jednośladu, lecz jeśli chodzi o oświetlenie, to jak najbardziej musi się ono na rowerze znajdować.

Oznacza to, że jeśli wyjedzie się na drogę bez posiadania lampek rowerowych, może po spotkaniu z policjantem grozić takiej osobie dość pokaźny mandat.

Dlaczego są one tak ważne?

Z jakiego powodu posiadanie lampek rowerowych jest tak ważne, że aż ich brak obarczony jest mandatem? Wszystko wynika z tego, że jest to kluczowy element jeśli chce się zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Rowerzysta, szczególnie wieczorem i w nocy, nie jest zbyt dobrze widoczny. Sprawia to, że kierowca jadącego auta może po prostu go nie zauważyć i w niego wjechać.

Takie zderzenie niestety może się zakończyć nawet tragicznie. Jeśli jednak będzie się posiadało lampki, widoczność wzrośnie, a tym samym znacznie spadnie ryzyko wypadku.