Czym tak naprawdę jest rower gravel?

Amp-Mtb  > Rowery >  Czym tak naprawdę jest rower gravel?
0 Comments

W sklepach rowerowych rekordy sprzedaży biją rowery gravel, ale pomimo olbrzymiej popularności w dalszym ciągu wiele osób nie ma zielonego pojęcia, czym one tak naprawdę są. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedź na to pytanie i dodatkowo dowiecie się, dla kogo zaprojektowane zostały właśnie tego typu jednoślady.

Co warto wiedzieć?

Oryginalny rower gravel https://www.goride.pl/gravel tak naprawdę nie ma ustalonej z góry doktryny. Tradycyjne rowery gravelowe charakteryzują się przede wszystkim wygodną geometrią. Większość modeli ma znacznie wyższą główkę ramy i zdecydowanie bardziej wyprostowaną pozycję w trakcie jazdy. Jeżeli chodzi o kierownice, to producenci stawiają na modele typu baranek. Rower gravel powinien mieć także solidne opony o szerokości minimum 33 mm. Gravele w swojej podstawowej wersji posiadają niezawodne hamulce tarczowe. Zwykłe hamulce szczękowe są bardzo rzadko stosowane.

O czym należy pamiętać?

Rower gravel jest nieco mniej zwrotny od konkurencyjnych wyścigówek szosowych. Ramy graveli zaprojektowane zostały w taki sposób, aby jak najbardziej obniżyć środek suportu. Dzięki takiemu rozwiązaniu środek ciężkości pozostaje dość nisko, dlatego też rower bardzo stabilnie zachowuje się na ostrych zakrętach. Warto postawić na rowery gravel z ramą karbonową, która charakteryzuje się niską masą i niesamowitym komfortem podczas jazdy. Olbrzymia popularność karbonu wynika także z dobrodziejstwa włókien węglowych, które doskonale tłumią wszelkie drgania. Ze względów ekonomicznych tańszym rozwiązaniem są ramy aluminiowe.