Czy poziom ciśnienia w oponach jednośladu ma znaczenie?

Amp-Mtb  > Akcesoria rowerowe >  Czy poziom ciśnienia w oponach jednośladu ma znaczenie?
0 Comments
pompka do roweru z manometrem

Każdy użytkownik jednośladu powinien zwracać uwagę na stan opon, w tym odpowiednie ciśnienie, które warunkuje komfortową i bezpieczną jazdę.

Dlaczego optymalne ciśnienie w oponach jest tak ważne?

Jak wspomniano powyżej, rodzaj opon i stopnień ich napompowania wpływa na wygodę podczas jazdy. Podróż na zbyt twardych, jak i na zbyt miękkich oponach nie jest komfortowa i może skutkować upadkiem rowerzysty lub uszkodzeniem opon i dętek. W przypadku nadmiernie miękkich opon dochodzi do szybszego zużywania się gumy, a jazda na nich wymaga również większego nakładu siły. Są jednak sytuacje, w których niższe ciśnienie w oponach jest pożądane. Tak jest na przykład podczas jazdy w trudnym terenie.

Czym może skutkować zbyt wysokie ciśnienie w oponach?

Zbyt mocne napompowanie opon pogarsza komfort użytkownika roweru oraz zmniejsza trakcję opon. Poza tym, w razie najechania na większą przeszkodę może dość do łatwego uszkodzenia opony.

Czym należy się kierować wybierając pompkę do roweru?

Każdy użytkownik jednośladu powinien posiadać dobrą pompkę rowerową. Oczywiście zawsze ma on możliwość skorzystania z kompresorów, które są montowane w pobliżu stacji benzynowych. Może się jednak okazać, że stacje są oddalone, a urządzenia nieczynne. W tym wypadku zdecydowanie warto posiadać dobrą pompkę domową. Warto również pamiętać o tym, że niektóre opony wymagają tak zwanych przejściówek, które muszą być stosowane w przypadku ogólnodostępnych kompresorów.

W szerokiej ofercie sprzedaży dostępne są różnorodne pompki. Podczas ich wyboru warto zastanowić się na tym:
– po jakim terenie zwykle jeździ rower,
– jakie ciśnienie w oponach jest zalecane przez producenta,
– jaki rodzaj wentyla montowany jest w oponach.

pompka do roweru z manometrem

W zależności od rodzaju podłoża konieczne będzie odpowiednie pompowanie opon. W tym celu warto zaopatrzyć się w pompkę do roweru z manometrem (więcej szczegółów tutaj). Dobrej jakości pompka do roweru z manometrem pozwala bowiem precyzyjnie mierzyć poziom ciśnienia w oponach i dobierać je w zależności od preferencji użytkownika oraz wymagań terenu, po którym się on porusza.