Co jest potrzebne do serwisu roweru?

0 Comments

Serwisować rower może każdy, potrzeba do tego jednak mieć wiedzę (lub chęci, aby ją zdobyć) oraz potrzebne narzędzia. Warto jest przyjrzeć się tematowi z tej drugiej strony.

Statyw rowerowy

Serwisowy statyw rowerowy jest to podstawowe narzędzie. Każdy, kto choć raz brał się za naprawianie roweru, wie, o czym mowa. Odkręcanie pedałów, kół, smarowanie łańcucha, wymiana klocków hamulcowych czy regulacja przerzutek. Bez statywu rowerowego, takie prace są strasznie uciążliwe i często powodują zniechęcenie do samodzielnej naprawy. Koszt statywu w podstawowej wersji nie jest duży (ok. 150zł), więc tym bardziej warto w niego zainwestować.

Podstawowe narzędzia

Jest taka gama narzędzi, które nadają się zarówno do napraw w domu, jak i do naprawy roweru. Do takich zaliczymy klucze płasko oczkowe, kombinerki, śrubokręt czy klucze imbusowe. Warto zwrócić uwagę głównie na klucze płasko oczkowe, ponieważ mają one swój popularny zamiennik w postaci klucza nastawnego. Klucz nastawny jest jednak sporo grubszy i może się zdarzyć (a raczej na pewno zdarzy się tak w przypadku serwisu piast), że jego użycie nie będzie możliwe.

Chemikalia

Serwisując rower, musimy posiadać również nieco chemii. Do niezbędnych rzeczy zaliczyć można benzynę ekstrakcyjną (lub jej zamiennik eko, bo i takie są na rynku), smar do łożysk lub smar uniwersalny (nie należy smarować nim łańcucha, oprócz łożysk dobrze nakładać go na gwinty śrub), oliwkę do łańcucha oraz odrdzewiacz, do luzowania zapieczonych gwintów. Takie wyposażenie pozwoli nam na spokojną pracę.