Jak powinno się dbać o rower?

0 Comments
Łańcuch rowerowy niebieski

Każdy rowerzysta doskonale wie, że rower, tak samo, jak i każdy inny pojazd, wymaga okresowego przeglądu i odpowiedniego o niego dbania. O ile w przypadku samochodu, większość prac wykonują warsztaty samochodowe, to w przypadku roweru warto o wszystko zadbać samodzielnie. Jak jednak to zrobić?

Przegląd hamulców

Zdecydowanie najbardziej podstawową, a zarazem niezbędną czynnością podczas sprawdzania stanu technicznego roweru, jest upewnienie się co do stanu układu hamulcowego. Wbrew pozorom jest to bardzo łatwe i każdy powinien to bez nawet najmniejszego problemu wykonać. W tym celu wystarczy tylko sprawdzić, czy linki hamulcowe są dobrze napięte, w przypadku, gdy będzie inaczej, przy pomocy obecnych przy hamulcach pokrętach naciągnąć je do odpowiedniego poziomu. Nieco bardziej problematyczna może być wymiana klocków hamulcowych, jeśli zachodzi taka potrzeba. W tym celu trzeba będzie posłużyć się śrubokrętem i wykręcając odpowiednie śruby uwolnić klocek i zastąpić go nowym egzemplarzem.

Dbanie o łańcuch rowerowy

Wiele osób podczas sprawdzania stanu technicznego roweru zupełnie zapomina o łańcuchu rowerowym. Jest to spory błąd, ponieważ jeśli nie będzie się o niego odpowiednio dbało, w najmniej oczekiwanym momencie może się on przerwać, co rzecz jasna uniemożliwi dalszą jazdę rowerem. Jak jednak dbać o łańcuch rowerowy? Wystarczy tylko od czasu do czasu dokładnie go przeczyścić z nagromadzonego brudu, a następnie pokryć na nowo specjalną warstwą zabezpieczającą, którą można kupić w postaci sprayu, co powoduje, że jej nakładanie jest bardzo proste.