Zastosowanie chwytów do kierownicy roweru

Amp-Mtb  > Akcesoria rowerowe >  Zastosowanie chwytów do kierownicy roweru
0 Comments
chwyty do roweru

O chwytach do roweru mówi się w sumie niewiele, choć to bardzo istotny komponent każdego roweru. Czym są chwyty rowerowe i jaką funkcję spełniają? Czy ich montaż ma znaczenie również zimą?

Chwyty do roweru – informacje

Chwyty do roweru, czyli tzw. gripy nakładane są na kierownicę. Najczęściej mają cylindryczny kształt. Wykonywane są z takich materiałów jak: guma, pianka, silikon. Mogą posiadać rogi lub wypustki. Ich wygląd zależy od rodzaju pojazdu, dla którego zostały przeznaczone. Inne zatem chwyty będą zdobić kierownicę roweru górskiego, a jeszcze inne roweru szosowego lub miejskiego.

Do czego służą gripy rowerowe?

W jakim celu gripy montowane są na kierownicy? Podczas jazdy dłonie rowerzysty często się ślizgają. W trudnych warunkach atmosferycznych, na przykład podczas silnych opadów deszczu, czy na dość urozmaiconym terenie nie jest to bezpieczne dla sportowca. Traci on kontrolę nad pojazdem i może dojść do wypadku. Gdy dłonie pocą się i nadmiernie przemieszczają po kierownicy, na skórze powstają także bolesne odciski. Wbrew pozorom chwyty do roweru są zatem znaczącym gadżetem dla sportowców.

chwyty do roweru

Bardziej ergonomiczne chwyty posiadają na swojej powierzchni specjalne wypustki, które zapewniają większą przyczepność dłoni. Modele z obejmą (rogami) dają większą swobodę chwytu. Ich właściwości amortyzujące niwelują drgania kół, co w znacznym stopniu zwiększa komfort jazdy. Chwyty do roweru odgrywają dużą rolę również zimą. Stanowią dla dłoni warstwę ochronną, izolując je od metalowej kierownicy i tym zapobiegając ich wyziębieniu.

Widzimy więc, że uchwyty rowerowe zakładane na kierownicę to niezmiernie ważna część składowa roweru. Warto poświęcić jej nieco więcej uwagi. Zarówno rowerzysta amator, jak i bardziej zaawansowany zapaleniec rowerowych wypraw na pewno ją doceni.