Jak poprawnie wybrać kask rowerowy?

0 Comments

Każdy rowerzysta doskonale wie, jak ważne jest posiadanie na sobie podczas jazdy na rowerze dobrego kasku. Nie każdy jednak wie, czym taki kask powinien się charakteryzować, a przede wszystkim jak się go poprawnie powinno kupować. Jak wybrać kask rowerowy, aby był on przede wszystkim bezpieczny i dobrze zabezpieczał głowę, lecz również, aby był możliwie jak najwygodniejszy?

Wybieramy rozmiar kasku rowerowego

Co jest najważniejszą sprawą jeśli chodzi o wybieranie kasku rowerowego? Rzecz jasna jest nią to, aby kask poprawnie i stabilnie spoczywał na głowie. Na nic się nie przyda tak model, który jest zbyt luźny, ponieważ może on podczas najważniejszej dla kasku chwili, czyli uderzenia nim o drogę, zwyczajnie przesunąć się na bok lub też zupełnie z głowy spaść. Taki kask będzie całkowicie bezużyteczny. Z drugiej strony nie można również kupić kasku zbyt małego, ponieważ nie będzie on osłaniał głowy w odpowiednio efektywny sposób. Często również zdarza się tak, że za mały kask zwyczajnie uciska głowę i z tego powodu rowerzyści decydują się na jego zdjęcie. A o finale takiej bezmyślności nawet nie warto wspominać.

Jak zatem dobrze dobrać rozmiar kasku i jego dopasowanie? Przede wszystkim podczas zakupów zwrócić uwagę trzeba na to, że taki kask musi być dobrany pod kątem płci rowerzysty, lecz również jego wieku. Jak się bowiem okazuje, nie tylko płeć, lecz również to, ile ma się lat, wpływa na rozmiar i nieco na kształt czaszki. Oczywiście najlepiej w celu dopasowania kasku do głowy zwyczajnie przymierzyć kilka jego wersji i na tej podstawie dokonać oceny, który rozmiar możliwie jak najlepiej będzie pasować do głowy.

Nie mniejsze znaczenie co rozmiar kasku ma to, jakiej jakości będą obecne w nim paski regulacyjne. Pamiętać przecież trzeba o tym, że kask musi być w jakiś sposób przymocowany do głowy. Liczy się tu więc nie tylko to, jak będą dane paski regulowane, lecz również to, jak mocne i stabilne one będą. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, gdy w chwili największego zagrożenia paski się zerwą lub też poluzują, czym mogą spowodować zmianę położenia kasku na głowie.

Wybieramy kask pod kątem wygody noszenia

Jeśli chce się mieć dobry jakościowo kask rowerowy, nie można się podczas jego kupowania skupiać tylko i wyłącznie na tym jak dobrze będzie on chronił głowę przed uderzeniem o asfalt. Równie ważne jest bowiem to, jak będzie on wygodny. Jak zatem zadbać o tę jego cechę?

Kluczowe w przypadku chęci zadbania o wygodę kasku rowerowego jest to, aby kupić model wyposażony w dobrą wyściółkę. Jest to specjalna gąbka, która znajduje się wewnątrz kasku i która zabezpiecza skórę głowy przed otarciami i obiciem. Oczywiście musi ona być odpowiedniej jakości, a także musi być zabezpieczona przed zbyt szybkim zniszczeniem.

Nie można również zapominać o tym, że kask rowerowy nie może być wykonany w jednolitej strukturze. Musi on być wyposażony w minimum kilka otworów wentylacyjnych, które zapewniać będą odpowiednią przewiewność, a tym samym zabezpieczać będą głowę przed zapoceniem się i przegrzaniem, co jest wcale nie mniej groźne niż uderzenie nią o asfalt.