Co to jest manetka rowerowa i do czego służy?

0 Comments
manetka rowerowa

Manetka rowerowa jest to urządzenie, bardzo potrzebne do użytkowania rowerów różnego typu. Manetka odpowiada za zmianę przełożeń w przerzutce rowerowej. Bardziej obrazowo, można porównać manetkę rowerową do skrzyni biegów w samochodzie.

Jak działa manetka rowerowa?

Jej działanie polega na wyciąganiu lub popuszczaniu linki sterującej, która biegnie do przerzutki lub przekładni, na określoną długość, dzięki czemu możliwe jest przesunięcie łańcucha z niższej zębatki na kasecie lub w korbie na wyższą i odwrotnie. Ułatwieniem dla mniej doświadczonych rowerzystów jest widoczna w niektórych manetkach rowerowych skala przełożeń np. dla przedniej przerzutki od 1-3 lub od 1-8 dla tylnej. 

manetka rowerowa

Jakie są rodzaje manetek rowerowych?

Najprostszą klasyfikacją jest podział na manetki dźwigniowe oraz obrotowe.

  • Manetka dźwigniowa- jest najpopularniejszą z występujących na rynku. Stosuje się ją szczególnie w rowerach górskich. Jej zaletą jest możliwość szybkiej zmiany biegów przy pomocy kciuka
  • Manetka obrotowa- zazwyczaj jest stosowana w rowerach trekkingowych. Montowana jest na kierownicy tuż za rączką. Zmiana biegów jest możliwa dzięki obracaniu pierścienia, nie ma konieczności odrywania rąk od rączek na kierownicy.

Dodatkowym rodzajem manetki rowerowej (link) jest tak zwana klamkomanetka, stosowana głównie w rowerach szosowych. Jej konstrukcja jest połączona z hamulcem, przez to możliwe jest zarówno zmienianie biegów, jak i hamowanie, przez co jest bardzo aerodynamiczna.