Bezpieczne kaski rowerowe

Amp-Mtb  > Akcesoria rowerowe >  Bezpieczne kaski rowerowe
0 Comments

Choć polskie prawo nie wymaga użytkowania kasku rowerowego podczas jazdy, zdecydowanie bezpieczniej i odpowiedzialniej jest go używać. Pozwala na zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa podczas przemieszczania się rowerem po różnego typu nawierzchniach.

Kaski rowerowe kiedyś i dziś

Już ponad 100 lat temu wiedziano, że ochrona głowy podczas jazdy na rowerze jest niezwykle istotna. Dlatego też w celu ochrony głowy stosowano rozwiązanie, które dziś można by nazwać dyskusyjnym, jednak stanowiło najlepszą możliwość w dawnych czasach: skórzane czapki. Miały one na celu chronić głowę przed urazami i choć nie były zbyt skuteczne, nadal uważano, że lepsze takie rozwiązanie niż żadne.

W okolicach 1920 roku pojawiło się jeszcze ciekawsze rozwiązanie: kaski metalowe. Choć prawdopodobnie były ciężkie i niewygodne, nadal cieszyły się większą popularnością niż skórzane czapki ze względu an oferowane bezpieczeństwo tego rozwiązania.

Jak działa kask rowerowy?

Zasada działania nowoczesnych kasków rowerowych jest niezwykle prosta. Składają się one z zewnętrznej części wykonanej z wysokiej klasy plastiku, wewnętrznej pianki oraz specjalnych pasków mocujących kask do głowy.

Zewnętrzna, plastikowa część ma za zadanie wziąć na siebie ewentualne uderzenie. Plastik, pękając, przejmuje impakt uderzenia i pozwala uchronić głowę przed bardzo poważnymi urazami.

Wewnętrzna, piankowa część chroni głowę przed bezpośrednimi urazami oraz amortyzuje wstrząsy. Dobrze dobrany kask zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze.