Kupujemy licznik rowerowy – poradnik dla laika

Amp-Mtb  > Akcesoria rowerowe >  Kupujemy licznik rowerowy – poradnik dla laika
0 Comments

Podczas kupowania roweru należy zwracać uwagę na jego rodzaj, wyposażenie, a także dokupić do niego odpowiednie dodatki. Oczywiście podstawą w tym wypadku jest oświetlenie, lecz również zakładany na głowę kask rowerowy. Dodatki rowerowe nie muszą być jednak tylko i wyłącznie związane z bezpieczeństwem jazdy, wiele z nich może się przyczyniać do poprawy radości jazdy i rozwijania możliwości treningowych roweru. Takim dodatkiem jest z całą pewnością licznik rowerowy: https://sprint-rowery.pl/liczniki-rowerowe. Jak wybrać właściwy model, aby możliwie najlepiej odpowiadał potrzebom rowerzysty?

Podstawowe cechy użytkowe

Od czego należy rozpocząć wybieranie takiego dodatku do roweru? Bez wątpienia na początku warto się przyjrzeć jego kilku podstawowym cechom użytkowym.  Mowa tu jest o jego obudowie, wyświetlaczu czy też baterii.

Odpowiednia jakość obudowy jest naprawdę poważną sprawą w przypadku każdego licznika. Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że musi on być wodoodporny, aby np. padający deszcz nie doprowadził go do zniszczenia. Co więcej, dobry model licznika musi być wyposażony w wysokiej jakości, bardzo czytelny i odpowiednio duży wyświetlacz. Rowerzysta w trakcie jazdy musi mieć możliwość łatwego odczytywania wszystkich prezentowanych na wyświetlaczu pomiarów, bez potrzeby wpatrywania się i skupiania na nim dłuższą chwilę uwagi.

Nie można jednocześnie zapominać, że licznik musi mieć dobry akumulator, aby mógł pracować bez większych problemów przynajmniej przez kilka godzin.

Lepszy będzie przewodowy czy bezprzewodowy?

Kolejną sprawą, nad którą wielu rowerzystów się zastanawia, to wybór pomiędzy modelem przewodowym i bezprzewodowym. Czym się oba te rozwiązania charakteryzują i które z nich lepiej wybrać?

Oczywiście różnicą pomiędzy tymi licznikami jest sposób przekazywania z czujnika informacji do wyświetlacza. W jednym modelu sygnał przekazywany jest po kablu, natomiast w drugim falami radiowymi. Najważniejszą różnicą użytkową w tym wypadku jest oczywiście wygoda montażu. W przypadku amatorów model przewodowy potrafi sprawić wiele kłopotów, dlatego też, jeśli nie ma się pewności czy uda się nam zamontować odpowiednio taki licznik, poleca się wersję bezprzewodową.

Przydatne pomiary licznika

Na sam koniec wybierania licznika rowerowego należy przyjrzeć się jego prawdopodobnie najważniejszej kwestii, czyli jego możliwościom pomiarowym. Chodzi tu oczywiście o to, jakie konkretnie będzie on mógł robić pomiary.

Do tych podstawowych, które musi mieć każdy licznik rowerowy, zaliczają się oczywiście takie funkcje jak pomiar prędkości, pomiar przejechanej odległości, temperatura powietrza czy też czas podróży. Znacznie bardziej zaawansowane modele, które przeznaczone są dla bardziej doświadczonych użytkowników, mogą mieć takie funkcje, jak pomiar średniego czasu jazdy, średniej temperatury czy też mogą nawet wyliczać generowaną przez rowerzystę moc. Bardzo ważne jest to, aby licznik pokazywał kadencję, miał pulsomierz czy też, aby miał licznik kalorii. Nowoczesne modele mogą nawet łączyć się poprzez bluetooth z telefonem i w specjalnej aplikacji zapisywać wszystkie parametry jazdy.