Ponoć jednym z częściej zadawanych pytań w sklepach i serwisach rowerowych jest kwestia: „Czy rowerem górskim jeździ się wyłącznie po górach?”. Otóż w tym wypadku, przymiotnik dookreślający podstawowe przeznaczenie naszego dwukołowego pojazdu niekoniecznie musi zaprzeczać jego uniwersalności. Rowerem górskim możemy komfortowo poruszać się w różnym terenie, ot! chociażby jeżdżąc po mieście. W niniejszym artykule spróbujemy dokonać treściwego przeglądu najważniejszych wyróżników tego typu roweru i czym należy się kierować przy jego zakupie.
Jeden rower górski, wiele wariantów.
W pierwszej kolejności należy wyróżnić najbardziej typowe podgrupy w szerokiej gamie rowerów górskich. Popularne modele MTB cechuje uniwersalność: sprawdzą się w każdym terenie, który można określić mianem standardowego. Będzie to więc zarówno pozamiejska szosa, nieutwierdzona droga, wiodąca przez wertepy czy ścieżka rowerowa w terenie zabudowanym – wszędzie tam typowy MTB na pewno nie zawiedzie potencjalnych użytkowników.
Wypada wspomnieć, że w poczet rowerów górskich wliczamy też wyspecjalizowane do przejazdów wyczynowych. W tej klasie znajdziemy podgrupy „trial” (przeznaczone już konkretnie do przejazdów górskich), „downhill” (zjazdy o ekstremalnym stopniu trudności), czy „enduro” (znane m.in. z widowiskowego pokonywania pagórków i wykonywania akrobacji).
Najważniejsze elementy przy doborze roweru
Wstępnym założeniem przy zakupie roweru powinno być jego właściwe przeznaczenie. Po szybkim przeglądzie tego zagadnienia akapit wcześniej wypada zwrócić uwagę na kilka elementów szczegółowych, decydujących o tym, czy rower będzie spełniał wyznaczoną mu rolę w sposób optymalny.
Żadne to odkrycie rzec, iż kwestią kluczową będzie w tym wypadku rama pojazdu, a konkretniej – materiał, z którego ją wykonano. Różnica między ramą stalową i aluminiową daje się wyczuć namacalnie. Aluminium jest lżejsze, co bezpośrednio wpływa na zwrotność i sterowność. Przy tych atutach, zachowuje wytrzymałość porównywalną z ramami stalowymi, które wszak zyskują w aspekcie cenowym. Najwytrzymalsze, a zarazem najdroższe są ramy karbonowe, przeznaczone do jazdy wyczynowej.
Jeśli już jesteśmy przy wymagających warunkach jazdy, to należy zwrócić uwagę na systemy hamowania i amortyzatory. Szczególnie te ostatnie mają kolosalne znaczenie dla wyczynowców. Wikłanie się w subtelności tego elementu mogłoby stanowić materiał na osobny artykuł. W tym konieczne jest tylko wspomnienie, że najpopularniejsze są amortyzatory sprężynowe, często spotkać można modele olejowe czy powietrzne. Najważniejsze zaś, by dopilnować, czy obsługują tak przód, jak i tył pojazdu.
Wybór producenta
Wielu klientów ulega magii znanego „brandu” i jest skłonnych nawet dopłacić za logo znanej marki. Wśród najczęściej wybieranych są:
- Cube
- Indiana
- Romet
- Torpado
- MB
Kupując rowery górskie od uznanego producenta, klient ma większą pewność niezawodności, lecz kwestią nadrzędną pozostaje użytkowanie. Jeśli będzie jeździć wyłącznie po osiedlowych uliczkach, wydanie wielu tysięcy pojazd będzie zwyczajnie nieekonomiczne.