Przepisy dotyczące oświetlenia rowerowego są bardzo ogólne, dlatego większość modeli bez żadnego problemu spełnia wymagania. Zdecydowanie ważniejszy jest sposób eksploatacji lampek.
Wybór oświetlenia rowerowego
Doradzamy jak wybrać oświetlenie rowerowe, które posłuży przez wiele lat. Potężne oświetlenie o szerokiej wiązce światła i mocy tysiące lumenów nie przyda się do jazdy po dobrze oświetlonym i dużym mieście. Lepiej wybrać coś dopasowanego do swoich potrzeb. Warty uwagi jest przede wszystkim energooszczędny zestaw miejskich lampek rowerowych. W trudnym terenie wymagany jest jednak inny rodzaj oświetlenia. Ekonomiczna lampka może jedynie delikatnie rozjaśnić okolicę, ale na pewno nie rozświetli ciemności. Moc oświetlenia jest pierwszym parametrem, któremu warto się przyjrzeć. W lumenach wyrażana jest ilość emitowanego światła. Zasada jest taka, że im więcej lumenów, tym oświetlenie jest mocniejsze. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w warunkach miejskich wystarczy 100 lumenów, natomiast w lesie przyda się już 1000 lumenów. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wysokiej jakości oświetlenie rowerowe może działać nie tylko w trybie ciągłym, ale również migającym. Tryb migający pozwala zasygnalizować nadjeżdżającym pojazdom naszą pozycję. Należy pamiętać, że lampki nie zawsze pasują do konstrukcji roweru.
Zakup lampek rowerowych
Rowerzyści stosują jednak prostą zasadę, która mówi, że uniwersalne i proste mocowanie jest najlepsze. Z tego powodu lampki są często montowane na gumkę. Oświetlenie powinno być też wodoodporne, ponieważ często trzeba będzie jechać w trudnych warunkach. Należy pamiętać, żeby oświetlenie rowerowe kupić w sprawdzonym i renomowanym sklepie rowerowym, który od wielu lat działa na rynku i cieszy się dobrą opinią. Najważniejszym parametrem jest oczywiście czas działania. Nowoczesne modele energooszczędne mogą działać kilka godzin w trybie intensywnym oraz kilkanaście w oszczędnym trybie. Zasilanie z prądnicy umieszczonej w przedniej piaście lub tradycyjnego dynama jest cenione przez wielu rowerzystów. Dotyczy to przede wszystkim właścicieli rowerów trekkingowych oraz miejskich. Akumulatory lub zwykłe baterie są za to stosowane przeważnie przez kolarzy szosowych.
Energooszczędne oświetlenie
Warto mieć na uwadze, że baterie można bardzo łatwo wymienić i kupić praktycznie wszędzie. Najbardziej praktycznym i efektywnym rozwiązaniem jest jednak akumulator ładowany przez USB. Należy też pamiętać, że jest to rozwiązanie najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. W połączeniu z wydajnym powerbankiem jest to idealny zestaw na dalekie wyprawy rowerowe. Wybór lampek rowerowych jest bardzo duży, dlatego nikt nie powinien mieć większych problemów z wyborem modelu dostosowanego do swoich preferencji. Energooszczędne i wydajne diody LED są obecnie najczęściej źródłem światła w nowoczesnych lampkach. Tylne oraz przednie oświetlenie służy innym celom, dlatego trzeba o tym pamiętać w czasie użytkowania roweru. Tylna lampka ma sprawić, że rowerzysta będzie dobrze widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Z tego powodu ma czerwony kolor. Teraz już będziesz wiedział jak wybrać oświetlenie rowerowe.