Czym różnią się między sobą klamkomanetki szosowe?

Amp-Mtb  > Akcesoria rowerowe >  Czym różnią się między sobą klamkomanetki szosowe?
0 Comments
klamkomanetki

Klamkomanetki mimo łączenia w sobie tych samych funkcji – hamowania i zmiany biegów, znacząco się między sobą różnią. Obsługa hamulców pozostaje taka sama, jednak różnią się one budową i sposobem działania. Jakie wyróżnia się klamkomanetki?

Typy klamkomanetek

Klamkomanetki można podzielić ze względu na typ obsługiwanych układów hamulcowych i typ przerzutek. Są to układy:

  • mechaniczne – zarówno hamulce, jak i przerzutki sterowane są przy pomocy linek;
  • elektroniczne – przerzutki sterowane są elektronicznie przy użyciu przewodu lub transmisji bezprzewodowej. Hamulce natomiast sterowane są przy użyciu linki lub płynu hamulcowego w układach hydraulicznych;
  • hydrauliczne – hamulce działają w oparciu o płyn hamulcowy.

Klamkomanetki różnią się także ilością obsługiwanych przełożeń, gdzie w przypadku rowerów szosowych są one zwykle w układzie z dwoma przełożeniami z przodu.

Różnice w obsłudze między producentami

W zależności od producenta klamkomanetki różnią się systemem zmiany przełożeń. Różne modele znajdziesz na stronie sklepu rowerowego GoRide.

klamkomanetki

 W przypadku Shimano do zmiany biegu na wyższy przechyla się klamkę hamulcową w kierunku osi roweru, natomiast do zmiany na niższe przełożenie wykorzystuje się mniejszą dźwigienkę pod dźwignią hamulca. SRAM w swoich klamkomanetkach stosuje natomiast system zmiany przełożeń w oparciu o jedną dźwignię znajdującą się pod klamką hamulcową. Jej większe wychylenie powoduje zmianę biegu na wyższy, natomiast lekkie wychylenie zmianę na niższy. W przypadku Campagnolo zmiana przełożeń sterowana jest oddzielnymi dźwigienkami dla obu kierunków zmiany biegów.