Klamkomanetki mimo łączenia w sobie tych samych funkcji – hamowania i zmiany biegów, znacząco się między sobą różnią. Obsługa hamulców pozostaje taka sama, jednak różnią się one budową i sposobem działania. Jakie wyróżnia się klamkomanetki?
Typy klamkomanetek
Klamkomanetki można podzielić ze względu na typ obsługiwanych układów hamulcowych i typ przerzutek. Są to układy:
- mechaniczne – zarówno hamulce, jak i przerzutki sterowane są przy pomocy linek;
- elektroniczne – przerzutki sterowane są elektronicznie przy użyciu przewodu lub transmisji bezprzewodowej. Hamulce natomiast sterowane są przy użyciu linki lub płynu hamulcowego w układach hydraulicznych;
- hydrauliczne – hamulce działają w oparciu o płyn hamulcowy.
Klamkomanetki różnią się także ilością obsługiwanych przełożeń, gdzie w przypadku rowerów szosowych są one zwykle w układzie z dwoma przełożeniami z przodu.
Różnice w obsłudze między producentami
W zależności od producenta klamkomanetki różnią się systemem zmiany przełożeń. Różne modele znajdziesz na stronie sklepu rowerowego GoRide.
W przypadku Shimano do zmiany biegu na wyższy przechyla się klamkę hamulcową w kierunku osi roweru, natomiast do zmiany na niższe przełożenie wykorzystuje się mniejszą dźwigienkę pod dźwignią hamulca. SRAM w swoich klamkomanetkach stosuje natomiast system zmiany przełożeń w oparciu o jedną dźwignię znajdującą się pod klamką hamulcową. Jej większe wychylenie powoduje zmianę biegu na wyższy, natomiast lekkie wychylenie zmianę na niższy. W przypadku Campagnolo zmiana przełożeń sterowana jest oddzielnymi dźwigienkami dla obu kierunków zmiany biegów.